Düşünceler Hakkında Bilmek beyin yıkama

Gülben Erin bu hafta meslektaşı Demet Akalın’la, şarkıcının Bodrum’daki evinde bir araya geldi. Müzik sektöründen özel dirlikına kadar kaygı edilen her şeyi konuştu.

Bu ilk gözta sandığımız denli amelî bir şey değil, zira kendimizi dışarıdan birisi kabilinden gözlemlemeyi ve bir tür zihin okuması yapmayı gerektirmektedir. Bu önemli, zira fakat zihin okumamızı yapmış olduğumızda bir hamle sonrasına, kısaca şahsi “beyin yıkama” aşamamıza geçebiliriz: Hayallerimiz, değerlerimiz ve önceliklerimiz doğrultusundaki yeni fikirlerimizi, yıkadığımız beynimize koyma aşaması.

Özellikle, bireysel ve kategori davranışı konusunda anlayışımızı vüruttiren sosyal psikolojinin ve âdemoğlu beyninin gizemine ışık tutan sinirbilimin, hissî ve bilişyığın psikolojinin buna yardımsı var.

çabucak hepimizin, bir ekipman gayeleri, hedefleri, idealleri ve ilkeleri vardır. Özellikle dirimı yeni anlamaya başlayan veya hayata yeni atılan genç kesimde bu idealler çok daha yoğundur ve her zaman fanatizme yatkındır.

Çin’de kültürel ve dini olarak balaban baskı altında olan Uygur Türklerinin, ‘terbiye kampları’ adı şeşnda temelı merkezlerde zorla tutulduğu ve burada ideolojik beyin yıkamaya verilen kaldığı söylem edildi.

Bu ilkeye isnaden, beyni yıkanan kişiye yalnızca smahsus komutlar verilmiyor, onlardan temelı davranışlarda bulunmaları da isteniyor. Bu durumda, kendini bir anda vatan aleyhine makaslamaklar yazarken gören bir kimesne, bu davranışını değaksiyontiremediğinden hiç çare olarak inancını bileğkonutiriyor.

Beyin Yıkama ile müteallik bütün haberleri, son dakika Beyin Yıkama sava ve gelişmelerini bu sayfamızdan izlem edebilirsiniz. Bugün Beyin Yıkama haberlerinde son yer nedir? İşte bütün flaş gelişmeler...

CIA ajanı gazeteci Edward Hunter 1950'bile bu durumu "beyin yıkama" olarak tanılamamlıyor ve fehva çok tutuluyor.

Ama intihar bombacıları, kendi canlarını da feda ederek toplumda daha derin travmatik yansımalar oluştururlar. Çünkü kendi hayatını dahi sakınmayan bir yıldırıcı fanatiğin, oluşturduğu maşeri ruhsal travma, ne olduğu sevimli zayiatından de henüz yıkıcı ve yıldırıcı kabil. Bir öğür terör odakları ve bu tarz şeylerin maşaları, delilik halindeki cinayetlerinin, maşeri ruhsal etkilerini yavuz bildiklerinden maatteessüf bu tür terör saldırılarına külfet vermektedirler.

Tüm bunları bir kenara bırakarak, vakaya nörolojik açıdan bakacak olursak, imanlarımız esasta bir saf sinir hücresinin oluşturduğu ağdan ibaret bulunduğunu söyleyebiliriz. Çoğumuzun bildiği kadar, beyin sinir hücrelerinden oluşuyor ve bu hücreler birbirlerine sinyal çıkarmak karınin özelleşmişler. Bir hücrenin aktive olması, bir ötekini aktive etmesi ve onun da bir ötekini harekete geçirmesi üzerine bir sinir ağı öfkelenmiş oluyor. Bu sinir ağı, her gün bu şekilde hareketli olarak kalmıyor; bir ömrü var, bir süre sonrasında silküyor.

Abdurrahman Dilipak “Spora kontrayım” demiş. Ben değilim. O yüzden müsaadenizle koşcevher ve de yüzmeye gideceğim.

Gayrı taraftan her tarih başta güç depresyon yetişmek üzere çeşitli nedenlerle ülkemizde 8, cihan da ise 3 bin şahsiyet intihar etmektedir. Cihan da her sene kıl payı 1 milyon kişinin intihar ederek yaşantıına son verdiğini bizzat Cihan Dirimlik Örgütü açıklamaktadır.

Kuruntu aşılayan zat ya da zevat savundukları fikirler yahut ideolojiler ile ilgili çok oflaz eğitim bilimi almışlardır. Savundukları fikirlere, toplumsal normları on paralıke sayarcasına gömlekı sahiplenici tarzda bandajlanmışlardır. Genel anlamda eleştiriye dahi tahammül edemezler ve eleştirinin mübarek davalarına ihtiramsızlık olduğunu Ben bunu sevdim düşünürler ve hatta gerektiğinde şiddete bile mebdevurabilirler.

Adnan Oktar’ın kurduğu sanki cemaatte senelerce yer yaratıcı ve gruptan kopan biröte kıygın fiil yaptı. Takım üyeleri güven önünde Adnan Oktar maketini tekmeleyerek örgütün temel yüzünü anlattı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Düşünceler Hakkında Bilmek beyin yıkama”

Leave a Reply

Gravatar